Saldırılara karşı binler #GençleriRahatBırak diyor

593

Barınamıyoruz Hareketi’nin 12 Aralık eyleminden sonra onlarca öğrencinin bursu kesildi, yurttan atılanlar oldu ve üniversitelerde soruşturmalar açıldı. Buna karşı binlerce insan #GençleriRahatBırak diyerek direnen gençlerin yalnız olmadığını hatırlatıyor.

Yönetenler uzun zamandır barınamayan, borçlu, burssuz milyonlara karşı sessiz. 12 Aralık’ta Barınamıyoruz Hareketi ile “Yönetenlerin şehrine gidiyoruz!” diyerek gerçekleştirmek istediğimiz Ankara mitingi için İstanbul’dan ve İzmir’den çıktığımız yolda Ankara girişinde barınamayanlar olarak gözaltına alındık.

Devlet apaçık bir şekilde KYK yoluyla, geçinemeyen öğrencilere saldırısını devam ettiriyor. Mart ayı başında bir arkadaşımıza gelen tebligatla birlikte Ankara girişinde gözaltına alınan öğrencilerin KYK burs/kredilerinin kesildiğini, burs kredi alan arkadaşlarımızın burslarının da geriye dönük olacak şekilde krediye çevrildiğini öğrendik. Nisan ayının ilk haftasında ise Ankara girişinde gözaltına alınan arkadaşlarımıza okullarından ve yurtlarından soruşturma açıldığı haberini aldık.

İktidar bütün bu süre içerisinde barınma sorununa dair bir adım atmayıp aksine barınma hakkı için mücadele eden gençlere karşı saf almış durumda. Her gün açıklanan zamlarla birlikte ekonomik kriz daha daha da büyüyor. Yönetenler bu krizde gözlerini öğrencilerin yurtlarına ve 3 kuruşuna dikiyor! Ankara’da gözaltına alınan arkadaşlarımıza yapılan bu kesintiler ve açılan soruşturmalar tamamen hukuksuz ve keyfidir. Gençleri mücadelen alıkoymaya yönelik bir yıldırma politikasından başka bir şey değildir.

Üzerimizde kurmak istediğiniz baskınızı, yıldırma politikalarınızı ve korku iktidarlığınızı kabul etmiyoruz! Haklarını arayan gençler “Barınamıyoruz” dediği için, yoksullukla ve yurtsuzlukla bizi tehdit etmek için yaptığınız KYK burs/kredi kesintilerini ve okullardan, yurtlardan açtığınız soruşturmaları kabul etmiyoruz! Bizden aldığınız her şeyi geri alacağız. Gençleri rahat bırakın artık!