Dayanışma çağrısı: Aynı gemide değiliz, ama aynı bottayız!

Suriyeli mülteciler, günlerdir sınır kapılarında Avrupa’ya geçebilmek için bekliyor. Sınırın bu tarafında, Maraş ve Samsun’dakiler başta olmak üzere Suriyeli mültecilere yönelik şiddet ve linç girişimi haberleri geliyor. Diğer tarafında bir çocuğun öldüğünü, bir kişinin de Yunan Sınır Muhafızları tarafından vurularak öldürüldüğünü öğrendik.

Suriyeli mülteciler, Erdoğan’ın uluslararası diplomaside en büyük ve en aşağılık kozu olarak Türkiye’de ağır sömürü koşulları altında yaşıyordu. Suriyeli mültecilerin Türkiye’deki varlığı, AB ülkeleri tarafından,  kapının dışında tutulmak üzere kapıcıya verilen ücret niteliğinde fonlarla maddi kaynağa dönüşüyordu. Suriyeli mülteciler, hem patronlar için daha ucuz iş gücü anlamına geliyorlardı, hem de mülteci kadınlar, ataerkinin ve erkek şiddetinin en çiğ, en dayanılmaz biçimlerine maruz kalıyorlardı. Çocuklar ağır işlerde çalıştırılıyor, onlarca Suriyeli mülteci bir oda evlerde yüksek kiralara oturmak zorunda bırakılıyordu. Sermayenin ve onun siyasal iktidarının hem içeride hem de dışarıda işine gelen ne varsa ona adeta taze kan olarak görülüyorlardı. Üstelik yalnızca bir kısmı istatistiki veriye dönüşebiliyordu, çoğu kayıt dışıydı. Suriyeli mültecilerin yoğunlaştığı kentlerde, ırkçı saldırılar artıyor, ezilenlerin ezileni olarak hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlardı. Yetmez, aynı zamanda siyasal iktidarın medyası ve onun çevresinden servis edilen yalan haberler yüzünden, kendisinden daha kötü koşullarda çalıştığını ve yaşadığını yakından bildiği halde, insanların öfkesi Suriyeli mültecilere yöneliyordu.

Erdoğan, İdlib’te iyice ayyuka çıkan ağır askeri yenilgisi karşısında AB, ABD ve NATO’nun pasif desteğini, aktifleştirebilmek amacıyla açıkça sınır kapılarını açacağını ilan etti. Suriyeli mültecilere yönelen öfkenin yönünün siyasal iktidara dönmesinin de bu kararda etkisi vardır. Tek taraflı olarak açılan sınırlar, devletin emri ve gözetimi altında yapılan insan kaçakçılığı ile sınırın her iki tarafından da birbirine itilen Suriyeli mülteciler… Yunanistan sınırında polisler tarafından gaza boğularak, ölüm riski altında sınırları aşmaya çalışan binlerce insan. Türkiye’de mültecilere sınırın hemen yanından başka hiçbir yerde yaşama şansı verilmeyeceğini ilan etmeye yönelik siyasal iktidar eliyle organize ve teşvik edilen saldırılar. Mültecileri, kültürel entegrasyon meseleleriyle ve yardımseverlikle oyalamaya çalışan, küresel egemenlerin fonladığı yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları…

Açıkça ifade edelim: Mülteciler, sınıfımızın parçasıdır. Bulundukları topraklardan, savaş veya adi şiddet yoluyla başka topraklara göçmeye mecbur bırakılmış işçi ve emekçilerdir. İşçilerin vatanı, milliyeti olmadığından; sınırda bekleyen binlerce insan yersiz yurtsuzlaşmış işçi ve emekçilerden başkası değildir. Biz, milliyetinden bağımsız olarak hiçbir patronla, hiçbir şartta aynı gemide değiliz. Erdoğan’la ve milliyetçi-şoven milli birlik çağrılarına her fırsatta koşan majestelerinin muhalefetiyle de aynı gemide değiliz. Biz, yurdundan, milliyetinden bağımsız bütün işçi ve emekçilerle de aynı bottayız. Özellikle de bugün, Türkiye-Yunanistan sınırındayken…

Türkiye’de başta çocuklar olmak üzere, mülteciler temel ihtiyaçlara dahi ulaşımı olmadan sınırda veya sınıra yakın kentlerde, sokaklarda ve metruk binalarda yüksek risk altında bekliyor. Yunanistan’da polis ve ırkçı gruplar mültecilere saldırıyor, siyasal iktidar mültecilerle dayanışmak için çalışan örgütleri tutuklamayla ve hatta ölümle tehdit ediyor. 

Saray’ın, yerli ve küresel egemenlerin savaşının bedelini yoksul Türkler, Araplar ve Kürtler ödememelidir, demiştik. Suriyeli mültecilerin başka savaşlar yaratmak veya bu savaşlarda desteklenmek için uluslararası bir koz olarak kullanılmasının ne kadar aşağılayıcı olduğunu görüyoruz. Hızla ayyuka çıkan çelişkileri ve ezilenlerin öfkesini ırkçılıkla, milliyetçi-şoven çizgilerle hizalamaya çalışan Erdoğan karşısında Suriyeli mültecilerle dayanışmaya çağırıyoruz.

Edirne başta olmak üzere, sınırda ve sınıra yakın kentlerde mültecilerin temel ihtiyaçlarına yönelik dayanışma çalışmalarına başlıyoruz. Çağrıları yaygınlaştıracağız, temel ihtiyaçları toparlayacağız ve mültecilere ulaştıracağız. Dayanışma göstermek isteyenlerin bize sosyal medya yoluyla ulaşmasını bekliyoruz. Aynı zamanda sınırın diğer tarafında bulunan ve mültecilerle dayanışma içinde olan başta gençlik örgütleri olmak üzere bu mesajımızın ulaştığı bütün örgütlere, enternasyonal dayanışmayı büyütmek için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu iletiyoruz.

Sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için yaşasın enternasyonal dayanışma ve mücadele!
Yaşasın halkların kardeşliği!

κλήση για αλληλεγγύη: Δεν είμαστε στο ίδιο πλοίο, αλλά βρισκόμαστε στο ίδιο σκάφος!

Οι Σύριοι πρόσφυγες περιμένουν να διασχίσουν την Ευρώπη στα σύνορα για μέρες. Από την πλευρά των συνόρων υπάρχουν αναφορές για βιαιοπραγίες και προσπάθειες κακοποίησης μέχρι θανάτου κατά των Συριακών προσφύγων, ιδιαίτερα εκείνων του Maraş και του Samsun. Από την άλλη πλευρά, μάθαμε ότι ένα παιδί σκοτώθηκε και ένα άτομο πυροβολήθηκε από την ελληνική φρουρά.

Οι Σύριοι πρόσφυγες, ο μεγαλύτερος και πιο απερίσκεπτος Ερντογάν ως μοχλός στη διεθνή διπλωματία, ζούσαν κάτω από σοβαρές συνθήκες εκμετάλλευσης στην Τουρκία. Η παρουσία Σύριων προσφύγων στην Τουρκία από τις χώρες της ΕΕ, με τη φύση των αμοιβών που καταβάλλονται από τους πόρους που θα πραγματοποιηθούν εκτός της πύλης στον υπεύθυνο, μετατράπηκε σε υλικούς πόρους. Οι Σύριοι πρόσφυγες σημαίνουν φθηνότερη εργασία και για τα δύο αφεντικά. Οι δύο γυναίκες πρόσφυγες εκτέθηκαν στις ακατέργαστες, πιο αφόρητες μορφές πατριαρχίας και βίας των ανδρών. Τα παιδιά απασχολούνταν σε βαριά δουλειά, δεκάδες Σύριοι πρόσφυγες αναγκάστηκαν να κάθονται σε δωμάτια με υψηλά νοίκια.

Ό, τι κι αν ήταν στην επιχείρηση του κεφαλαίου και της πολιτικής εξουσίας του τόσο μέσα όσο και έξω, θεωρούνταν φρέσκο αίμα. Επιπλέον, μόνο μερικοί από αυτούς θα μπορούσαν να μετατραπούν σε στατιστικά στοιχεία, τα περισσότερα από τα οποία ήταν ανεπίσημα. Στις πόλεις όπου συρρέουν Σύριοι πρόσφυγες, οι ρατσιστικές επιθέσεις αυξάνονταν και συνέχιζαν να ζουν ως καταπιεσμένοι από τους καταπιεσμένους. Ωστόσο, λόγω των ψευδών ειδήσεων που διαδόθηκαν από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης της πολιτικής εξουσίας και της γύρω περιοχής, ο θυμός των ανθρώπων στράφηκε εναντίων προς τους Σύριους πρόσφυγες, αν και γνώριζε ότι δούλευε και ζούσε σε χειρότερες συνθήκες από αυτόν.

Ο Ερντογάν δήλωσε ότι θα ανοίξει τις συνοριακές πύλες προκειμένου να ενεργοποιήσει την παθητική υποστήριξη της ΕΕ, των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ σε σχέση με τη βαριά στρατιωτική ήττα στην Idlib. Η στροφή της οργής προς τους Σύριους πρόσφυγες στην πολιτική εξουσία έχει επίσης αντίκτυπο στην απόφαση αυτή. Ξεκίνησαν μονομερώς τα σύνορα, η εμπορία ανθρώπων πραγματοποιήθηκε υπό τις διαταγές και την εποπτεία του κράτους και οι Σύριοι πρόσφυγες έσπρωξαν ο ένας από τον άλλο από τις δύο πλευρές των συνόρων … Χιλιάδες άνθρωποι στα σύνορα με την Ελλάδα προσπαθώντας να ξεπεράσουν το πλέγμα που έχει δημιουργηθεί από την αστυνομία. Πέρα από τα σύνορα στους πρόσφυγες στην Τουρκία δεν θα δοθεί η ευκαιρία να ζήσουν οπουδήποτε αλλού στα χέρια της πολιτικής εξουσίας που οργανώνεται και ενθαρρύνεται, να δηλώνει τις επιθέσεις. Τοπικές και διεθνείς μη κυβερνητικές οργανώσεις που χρηματοδοτούνται από παγκόσμιους ηγεμόνες , προσπαθώντας να κρατήσουν τους πρόσφυγες με ζητήματα πολιτιστικής ολοκλήρωσης και φιλανθρωπίας …

Ας είμαστε σαφείς: Οι πρόσφυγες είναι μέρος της τάξης μας. Είναι εργαζόμενοι και χειρώνακτες αναγκασμένοι να μεταναστεύσουν από τις χώρες τους σε άλλες χώρες μέσω του πολέμου ή της συνηθισμένης βίας. Δεδομένου ότι οι εργαζόμενοι δεν έχουν πατρίδα ή εθνικότητα. Χιλιάδες άτομα που περιμένουν στα σύνορα δεν είναι άλλοι από εργάτες και χειρώνακτες χωρίς έγγραφα. Δεν είμαστε στο ίδιο πλοίο με κανένα αφεντικό, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, ανεξάρτητα από την εθνικότητα. Δεν είμαστε στο ίδιο πλοίο με τον Ερντογάν και την αντιπολίτευση της μεγαλοπρέπειάς του, που εκτελεί τις εκκλήσεις για εθνικιστική-σοβινιστική εθνική ενότητα σε κάθε ευκαιρία. Είμαστε στην ίδια βάρκα με όλους τους εργαζόμενους και τους εργάτες ανεξάρτητα από τη χώρα και την εθνικότητά τους. Ειδικά σήμερα, το όριο της Τουρκίας-Ελλάδας …

Ιδιαίτερα τα παιδιά στην Τουρκία, οι πρόσφυγες σε πόλεις κοντά στα σύνορα ή τα όρια, ακόμη και χωρίς πρόσβαση σε βασικά είδη πρώτης ανάγκης, περιμένοντας τους δρόμους και τα εγκαταλελειμμένα κτίρια που διατρέχουν υψηλό κίνδυνο. Στην Ελλάδα, η αστυνομία και οι ρατσιστικές ομάδες προσβάλλουν τους πρόσφυγες, η πολιτική εξουσία απειλεί συλλήψεις και ακόμη και θάνατο για εργασία με αλληλεγγύη προς τους πρόσφυγες.

Είπαμε ότι οι φτωχοί Τούρκοι, οι Άραβες και οι Κούρδοι δεν θα πρέπει να πληρώνουν το τίμημα του πολέμου του παλατιού, τοπικών και παγκόσμιων κυριαρχικών δυνάμεων. Βλέπουμε πόσο εξευτελιστική είναι η χρήση των Σύριων προσφύγων ως διεθνής ατού για τη δημιουργία ή την υποστήριξη άλλων πολέμων. Καλούμε την αλληλεγγύη με τους Σύριους πρόσφυγες εναντίων του Ερντογάν, ο οποίος προσπαθεί να ευθυγραμμίσει τις ραγδαία αντιφατικές αντιφάσεις και το θυμό των καταπιεσμένων με ρατσισμό, εθνικιστικές-σοβινιστικές γραμμές.

Αρχίζουμε να δουλεύουμε για αλληλεγγύη προς τις βασικές ανάγκες των προσφύγων, ιδιαίτερα στην Οδηρίν, στα σύνορα και κοντά στα σύνορα. Θα επεκτείνουμε τις κλήσεις, θα συλλέξουμε βασικά είδη πρώτης ανάγκης και θα τις παραδώσουμε στους πρόσφυγες. Αναμένουμε από αυτούς που θέλουν να δείξουν αλληλεγγύη να μας φτάσουν μέσω των κοινωνικών μέσων ενημέρωσης. Ταυτόχρονα, δηλώνουμε ότι είμαστε έτοιμοι να καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια για να αυξήσουμε τη διεθνή αλληλεγγύη προς όλες τις οργανώσεις που έχουν φτάσει σε αυτό το μήνυμα, ιδιαίτερα τις οργανώσεις νεολαίας, από την άλλη μεριά των συνόρων και με την αλληλεγγύη προς τους πρόσφυγες.

Ζήτω για έναν αγώνα και μία αλληλεγγύη για έναν απεριόριστο, αταξικό, ανεκμετάλλευτο κόσμο!
Ζήτω η αδελφότητα των πολιτισμών!

Click for English:

: انقر للنص العربي