#DünyayıÇeviriyoruz

Dünyanın mekaniği bozuluyor. Yüzlerce yıldır işlettikleri makineler; bütün bozguncuların, cüretkarların, işgal eylemcilerinin, yıkıcıların, yapıcıların elleriyle parçalanıyor.

İklimler değişiyor. Güneyin örgütlü ve örgütsüz öfkesi, egemenlerin kuzeyinde yankılanıyor. Dünyanın en haylaz çocukları, efendileri çileden çıkarıyor. Ayakkabılarımız vuruyor parmak uçlarımıza. Çıplak ayaklarla yürüyoruz.

İsyancılar, ayrı dillerde aynı kelimelerle dövüşüyor. İşçiler, yakaları farklı, sendikaları, fabrikaları, dinleri ayrı; ayrı küfürler duyuyorlar aynı anlama gelen. Ama aynı zinciri kırmak için durduruyorlar makineleri, farklı memleketlerin fabrikalarında. Gençler duvarlardan ve turnikelerden atlıyor. Aynı taleplerle, ayrı sloganlarla. Kadınlar en uzun ve yılmaz barikatları inşa ediyor. Aynı morla, ayrı ten renkleriyle.

Dünyanın bütün emekçileri ve ezilenleri var gücüyle çeviriyor dünyayı. Tersine.

Göstermeye niyetlendiğimiz pencerede bunlar var. Yoksa tam aksine şeyler de oluyor, biliyoruz. Diktatörlükler, sömürücüler, baskıcılar, patronlar da bütün ikna ve zor mekanizmalarıyla saldırmaya devam ediyor hayatımıza. İkna olduğumuz, geri çekildiğimiz, yenildiğimiz hikayelerle de dolu tarihimiz. Zorunlu çalışmayla, işgallerle, polis şiddetiyle, borçlarla, geleceksizlikle karşı karşıyayız. Ama teslim ve yılgınlık bayrağına yer yok saflarımızda. Mücadeleye devam!

Dünyanın her yerinden insanlar ve örgütler, birbirlerinin mücadelesine bakabilsin diye çıkıyoruz yola. Bildiğimiz her dilde; başta politik metinleri, çağrıları, organizasyonları, tartışmaları, tarih, doğa ve siyaset araştırmalarını başka dillere çevirmeye çalışacağız. Özellikle kendi bağlamı içinde kurucu nitelik taşıdığına inandığımız metinlere öncelik vereceğiz. Türkçe yazılmış metinleri de diğer dillere çevireceğiz.

Farklı üniversitelerden, fakültelerden, bölümlerden çeşitli diller bilen/öğrenen öğrencileriz. Dikkatli ama hızlı çalışacağız. Hatamız olursa sebebi budur, telafisi de böyle olacak, affola.

Bu metnin ulaştığı bütün arkadaşlara çağrımız: Bildiğimiz dilleri birleştirelim, birbirimize öğretelim, birlikte çevirelim, yaygınlaştıralım. Bildiğin dillerde yazılan metinleri çevirerek bize yollayabilirsin. İletişim ağımızı genişleterek daha hızlı, daha organize, daha nitelikli ve daha çok çeviri yapabiliriz.

Dünyayı çevirelim!

#DünyayıÇeviriyoruz

Barış Anlaşması ve Yeni Anayasa’ya karşı Sosyal Birim’in açıklaması – Sosyal Birim

Şili'de 18 Ekim'de ulaşıma yapılan zamlardan sonra öğrencilerin başlattığı protestolarla başlayan halk direnişi her geçen gün Hükümet'in tüm saldırılarına karşı büyüyürek...

Manifiesto Emancipatorio Para Jóvenes – Los Comités Juveniles

El propósito de este texto es explicar el significado que tiene el joven para el orden establecido como un grupo de personas...

Küresel Kapitalizme karşı uluslararası ayaklanma – Enternasyonalist Proleterler

Proleter isyan dünyanın farklı köşelerinde şiddetli bir biçimde patlak verdi. Şili, Ekvador, Irak, Haiti, Fransa, Lübnan, Hong Kong, Kolombiya, Bolivya, Honduras, Cezayir,...