2023 Newroz’u: Yaslıyız, öfkeliyiz, isyandayız! – Fatmanur Akbaş, Hilal Bektaş

381

Aydınlığın karanlığı yendiği, Dehaq’ların sonu mazlumların zaferi Newroz, bu sene Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adandı. Depremde yüzbinleri katleden ve depremzedelerin ihtiyaçlarını hala karşılamayan iktidara duyduğumuz öfke ile Newroz alanlarındaydık.

Ülkenin dört bir yanında ezilen halkların gündemi deprem, seçim, özgürlük ve barış talebine yapılan saldırılar ve tecrit oldu.

Uzun bir süredir yönetim krizi içinde bulunan ve depremle iyice acziyeti açığa çıkmış olan devlet, halkın özgürlük, barış ve adalet taleplerine sansür ve gözaltılarla saldırdı. Henüz alana girmeden “Deprem değil katliam” ve “Hükümet istifa” gibi pankartları, puşileri, bayrakları alanlara almadı.

Mitingler, 21 Mart 2017 günü Amed Newroz’unda polis kurşunuyla öldürülen Kemal Kurkut için 2 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Alanda hala tutsak olan başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere birçok siyasi tutsak için özgürlük talep edildi. Sadece siyasi tutsakların değil bütün Kürt halkının; politik, demokratik hak ve özgürlüklerine kavuşabilmesi için alanlarda sesimizi yükselttik.Ülkenin dört bir yanında hükümetin bastırmaya çalıştığı “hükümet istifa” sözünü alanlarda haykırmaya devam ettik.

Yıllardır tecrit altında rehin tutulan binlerce siyasi tutsak için, depremzedeler için, Tahir Elçi, Deniz Poyraz ve Kemal Kurkut’un katillerinden hesap sormak için ve Kürt halkının özgürlük ve demokrasi taleplerine yapılan saldırılara, parti kapatma tehditlerine karşı durmak için, yeşil sahalarda ırkçı faşist saldırılara maruz kalan Amedspor için alanlardaydık.

Ezilen halkların direnişinin simgesi Newroz’da, korkusu bitmeyen devlet alanda slogan atmayı ve erken dağılmamayı gerekçe göstererek 46’sı çocuk 224 kişiyi gözaltına aldı. Baskıların, zulümlerin hiçbir zaman bizleri durduramayacağı bir gerçektir. Bizler her sene alanlarda isyan ateşimizi yakmaya, özgürlükçü düşüncelerimizle ezilen sınıf olmanın verdiği öfkeyle Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmaya devam edeceğiz.

Amed’den İstanbul’a, Cizre’den Ankara’ya onlarca kent meydanında direncin ateşini yakan Kürt halkı, devletin tüm saldırılarına, tehditlerine, baskılarına rağmen tüm cürretiyle alanları doldurdu.

Yüzleşemediğiniz hakikatle helalleşmeyeceğiz, mücadelemizi büyüteceğiz, alanları direniş ateşiyle kuşatmaya devam edeceğiz.

Kutlu olsun ezilen halkların bayramı, kutlu olsun haklı mücadeleleri, Newroz Piroz Be!