Pandemi koşullarında sınav olmaz, YKS ertelensin!

375

Covid-19 salgını ve pandemi ilanı tedbirleri kapsamında YKS tarihinin ertelendiği duyuruldu ve sınavda sorumlu olunan konular azaltıldı. Daha sonra bu tarih sınava kısa bir süre kala yeniden geriye çekildi.

Yakınlarını kaybeden, ailesinde kronik rahatsızlıklar olan veya olmayan, zaten haftalarca eve kapatılan gençlerin yerinde olmayan psikolojilerini göz önünde bulundurmadan turizimcilerin isteğiyle sınav tarihinin tekrar geri çekilmesinin, açıklamalarda ise bütün ihtimallerin değerlendirildiğinden söz edilmesinin öğrenciler nezdinde hiçbir gerçekliği yoktur.

Bizim, YKS’ye girecek milyonlarca gencin size bir çift sözü var:

Bizleri gelecek korkusu altında yıllarca farklı farklı sınavlarla, bencil ve rekabet odaklı bir dünyaya mahkum ettiğinizi unutmadık. İçi boş okullara, dershanelere, kurslara mecbur bırakarak ailelerini borçlandırdığınız gençleriz BİZ!

Şimdi de Covid-19 salgınının sermayedarlar için yarattığı ekonomik krizleri “normalleştirme” ile çözmeye çalışırken bizi kurban seçtiğinizi görüyoruz. Covid-19 sürecinde stres, korku, gerginlik ve türlü pisikolojik sorunla boğuşurken, sınavların nasıl olacağı kaygısını omuzlarımıza yükleyemezsiniz. Salgının ikinci dalgasının olabileceği ihtimalinin konuşulduğu, vakaların 1500’ün altına düşmediği bu durumda YKS’ye girecek 2.5 milyondan fazla kişiyi tehlikeye atamazsınız. Normal şartlarda dahi heyecandan bayılanların, astım hastalarının olduğu bir sınavı maske ve eldiven ile yapamazsınız. Biz YKS’ye girecek gençler olarak bu koşullarda YKS’nin yapılmasını kabul etmiyoruz.

YKS’ye girecek herkese çağrımızdır;
Siyasi iktidarın bizleri yok sayan politikalarına karşı güçlenelim.
“#YKSErtelensin!” diyenlerin iletişim ve dayanışma ağına katıl, mücadelemizi birlikte büyütelim!